LIF Badminton

Badminton for alle

I LIF Badminton tilbyder vi badminton for alle aldersgrupper. For ungdommen stiller vi med uddannede trænere som træner mandage og torsdage fra kl. 16.00 i Lejrehallen. Motionister har tider i Lejrehallen tirsdage og torsdage om aftenen. Seniorhold er  i gang torsdage kl. 20.00 i Lejrehallen. 60+ spiller onsdage kl. 10.00 . Familiebadminton spilles fredag, hvor alle medlemmer kan tage et nært familiemedlem med og spille kl. 18 til 20. Brunchbadminton spilles hver anden søndag. Hvis I vil have adgang til baner kontakt Risto Petersen 20805718 eller Ole Bjørn 20911880


Generalforsamling 2025

Generalforsamlingen  afholdt den 27. marts 2025  i Lejrehallen.

Referat af Generalforsamling i LIF-badmintonafdeling

Den 27. marts 2024 kl. 18.00

I multirummet (klublokalet) i Lejre Hallen

Dagsorden i henhold til vedtægterne

  1. Valg af dirigent Finn Jensen valgt. Finn konstaterede generalforsamlingen lovligt varslet.
  2. Beretning v. formand Ole Bjørn Hansen

År med øget medlemstal og stabil drift.

Vi var glade for, at vi formåede at øge antallet at medlemmer i alt 135 (117 i 2023) ikke mindst de mange ungdomsspillere. Det lykkedes til sidst at finde tider i hallen til alle efter intense forhandlinger, men det er ikke optimalt. Vi deler stadig hallen op med miljøduge. Kvikke og kompetente fædre og mødre, Frank og Henrik har videreført arbejdet med ungdommen i Lejrehallen med mange nye spillere i de yngre årgange –Vi er rigtig glade for at badminton har kunnet trække mere end 60 ungdomsspillere. Vi er glade for at Julie hjælper til selvom hun nu selv spiller i Roskilde. Hun blev tildelt Lejre Støtteforeningens ungdomstræner pris. Vi skal bruge flere frivillige, ikke mindst som holdledere ellers må vi opgive at spille holdturneringer Vi bruger flere træningsfaciliteter ved at tildele ungdommen 18 banetimer mere om ugen, hvilket er meget. Der er tilmeldt ungdomshold til DGI-holdturnering, det vil vi gerne fastholde.

Vores badmintonboldrobot bliver flittigt brugt af både unge og ældre. Vi håber stadig, der er forældre der vil bakke op og drive ungdomsafdelingen samt bidrage til arrangementerne, hvor Lejre Støtteforening hjælpe til!

I samarbejde med OIF har vi igen i sommeren 2024 afviklet sommerskole i Ostedhallen. Et fint arrangement som vi forsøger at gentage i 2025, hvis vi kan få tilskud til det.

Brian Jørgensen kører nu træning for seniorer om torsdagen. Der er tilmeldt et hold – vi håber initiativet kan fortsætte da flere er kommet til i det nye år..

A. Risto har igen i sæsonen fået lejet baner ud og vi har måtte sende nogle spillere til at spille i Ostedhallen, vi igen for næste sæson ansøgt om tider i Ostedhallen. – det vil blive udfordrende at finde nok tider næste sæson. Også i denne sæson har vi videreført 60+ badminton med meget fin deltagelse onsdag formiddag, der er nu venteliste. Vi håber, vi får mulighed for at fortsætte i dagtimerne, selvom vi endnu ikke ved om vi kan benytte hallen i dagtimerne.

B. Vi forsøger at fremme familiebadminton på fredage, da hallen ikke udnyttes der – dette tilbud benytter flere og flere sig af. Og brunch badminton hver anden søndag morgen er kommet i gang med mange deltagere, men Frank kan godt bruge hjælp til at stå i køkkenet.

Igen i år 2025 har Lejre Støtteforening brug for, at forældrene bakker op, så den kan give tilskud til bl.a. spillertøj til børnene. LIF badminton er meget taknemmelige over den støtte Lejre Støtteforeningen yder. Vi må se i øjnene, at hvis ikke flere bakker op om at hjælpe støtteforeningen ved deres deltagelse på Ledreborg, opnår vi ikke fremover tilskud.

Lyset i hallen er nu forhåbentlig sat rigtigt op – ligeledes varmepanelerne – der har været for mange aflysninger i denne sæson

Vi sætter nu 50.000 kr. af i budget for at få digitaliseret det administrative arbejde og få en smidigere medlemssystem. Dans Badminton vil nu have vi indberetter 3 gang om året!

Vedr. hovedforeningen.

LIF’s Hovedafdeling kører uden et forretningsudvalg. Det betyder at formændene for specialafdelingerne nu er LIF’s bestyrelse. I februar 2025 blev jeg valgt en fmd. for LIF. Jeg fortsætter indtil der forhåbentlig findes en afløser. Hovedforeningen giver ikke mere tilskud til specialafdelingerne udover det kommunale aktivitetstilskud. Dog har specialafdelingen Lejre Tennis fået tilsagn om at kunne låne restbeløb til paddelbane

FC-Lejre har meldt jeg ud af LIF og fortsætter nu som en selvstændig forening uafhængig af OIF og LIF.

Beretningen blev godkendt med akklamation

3. Evt. meddelelser fra repræsentanten i LIF’s hovedbestyrelse v. OBH

    Se beretningen

    4. Forelæggelse af revideret regnskab for 2024 til godkendelse v. Risto Petersen

      Det reviderede regnskab blev godkendt med akklamation

      5. Vedtagelse af budget for 2025 v. Risto Petersen.

        Indtægt øges med 25.000 kr med forventet tilskud til tøjkøb til ungdommen. Udgiften øges tilsvarende. En drøftelse af digitalisering for at fremtidssikre forankringen af det administrative arbejde.

        Budget vedtaget 

        6. Kontingentfastsættelse for de forskellige kategorier for sæsonen 2025/26.

          Det vurderes at kontingentet burde være højere, da det er meget lille for de aktiviteter, der tilbydes, men da kassebeholdningen er stor, blev kontingentet fastholdt

          Banemotionister 450 kr.; 60+ 320 kr. incl. bolde; Fællesmotionister 800 kr. incl. Bolde; ungdom 500 kr. incl. Bolde og tøj hvert andet år; senior 1.200 kr. incl. Bolde.

          7. Behandling af indkomne forslag.

            Ingen forslag indkommet.

            8. Valg af bestyrelsesmedlemmer og suppleanter. Risto Petersen og Karsten Stenaa Jensen begge valgt samt ny suppleant Torben Klingemann.

            9. Valg af revisor

              Ebbe Roy genvalgt Gerhard Dahl genvalgt som suppleant

              10. Eventuelt

                Lejre den 27. marts 2025

                Referent Ole Bjørn Hansen Dirigent Finn Jensen